RANCANGAN PENGAJARAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL
(CETAKAN)
Tarikh :
21 Mei 2015
Hari :
Jumaat
Masa :
1 jam 20 minit / 2 waktu
Mata pelajaran :
Pendidikan Seni Visual
Tingkatan :
2 Delima
Bilangan pelajar :
30 orang
Bidang :
Seni Halus
Unit pembelajaran :
Cetakan (Teknik Stensil)
Tajuk/tema :
Rupa Geometri (Islamik)
Objektif Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran, murid dapat :
Kognitif
:
|
Mencerita
kembali proses cetakan stensil menggunakan media kertas
|
Psikomotor :
|
Menghasilkan
karya cetakan berdasarkan tema rupa geometri.
|
Afektif :
|
Menghasilkan
karya cetakan dengan bersungguh-sungguh dan mengikut kreativiti.
|
Pengetahuan sedia ada :
1. Murid telah
mempelajari sejarah batik pada minggu lepas
Penggabungjalinan Kemahiran :
1. Kemahiran
penggunaan alatan dalam subjek Kemahiran Hidup.
KBKK: Kemahiran
menghubungkait, menganalisis, menilai, membuat kesimpulan.
Nilai :
Keyakinan, berdikari,
tanggungjawab dan kekemasan.
Alat/Bahan: Contoh
imej cetakan stensil, kertas, cat air, akrilik, span
Rujukan :
1.
Buku
panduan guru pendidikan seni visual (PPK)
2.
Buku
sumber guru pendidikan seni visual. KBSM
Langkah /
Masa
|
Isi Kandungan
|
Aktiviti Guru
|
Catatan
|
Set Induksi
( 5 Minit )
|
Tayangan
video tentang aktiviti mencetak.
|
pelajar
melihat cara memegang skuji dengan betul dan mencetak.
|
ABM:
video
|
Langkah
1
(mencungkil
idea)
(
15 Minit )
|
definisi
cetakan:
-hasil
sapuan warna atau dakwat keatas permukaan rata melalui sesuatu stensil atau
skrin.
-cetakan
stensil dikenali sebagai cetakan sarigrafi.
jenis
cetakan stensil:
1.cetakan
potongan kertas pendua.
2.cetakan
profilem (filem leker)
3.cetakan
skrin jenis foto.
contoh
karya cetakan
soal
jawab daripada guru.
1.Berikan
maksud cetakan secara ringkas.
2.
berikan dua jenis cetakkan
stensil.
|
Guru
memperkenalkan topik pengajaran.
Guru
menerangkan kepada pelajar tentang teknik cetakan stensil secara lisan.
Guru
menunjukkan beberapa contoh karya yang megaplikasikan teknik cetakan stensil
kepada pelajar.
|
DBAE :
Sejarah
seni
Pendekatan
Perkembangan
Menyeluruh
(kognitif,
afektif,
psikomotor)
TKP :
Kecerdasan
Verbal Linguistik
ABM: Contoh-contoh cetakan stensil yang
telah siap
|
Langkah
2
(menstruktur
idea)
(
20 Minit )
|
1.proses
artistik
a. Mengumpul maklumat
b. Olahan idea
2.penentuan
tema
3.penghayatan
terhadap set gambar menggunakan deria penglihatan pelajar
|
Guru
menunjukkan demontrasi kepada pelajar tentang cara-cara penghasilan cetakan
stensil
Guru
mengaitkan pembelajarn yang lepas berkaitan peranan, jenis dan cara.
Murid
meneliti dan diberi peluang untuk menyatakan idea atau pertanyaan berdasarkan
tema yang dipilih.
Guru
mengingatkan tentang keselamatan penggunaan alatan tajam seperti pisau.
|
DBAE :
Menghasilkan
produk seni
Pendekatan
memusatkan
guru
Kaedah
Penerangan dan
Demonstrasi
|
Langkah
3
(aplikasi)
(
40 Minit )
|
1.proses
artistik
- aplikasi idea
2.proses
penghasilan:
alatan:
-
Skuji/span
-
Akrilik
-
Kertas
-
Cat
air
-
Gunting/pisau
-
Gam/spray
mound
|
Guru
membahgikan pelajar kepada enam kumpulan.
Guru
mengarahkan setiap kumpulan menghasilkan rupa geometri (islamik) di atas
kertas lukisan sebelum menghasilkan cetakan stensil.
Setiap
ahli dalam kumpulan bersama-sama menghasilkan cetakan stensil berdasarkan
tema.
Guru
melakukan tinjauan.
|
DBAE :
Menghasilkan
produk seni
Pendekatan
memusatkan
pelajar
Konstruktivisme
TKP :
Kecerdasan
Interpersonal
ABM /
BBM
Pisau,
Kertas Lukisan, warna.
|
Penutup
(
5 Minit )
|
Penutup
Penilaian
Apresiasi
|
Guru menerangkan secara ringkas aspek-aspek
kritikan asas yang perlu dilakukan oleh pelajar terhadap karya rakan.
Di
akhir sesi kritiakan, guru memilih beberapa karya terbaik sebagai contoh
untuk pelajar.
|
Pelajar
didedahkan serba sedikit tentang asas kritikan karya.
Menggalakan
pelajar berkeyakinan untuk menyuarakan penadapat masing-masing tentang karya
yang dihasilkan.
|
No comments:
Post a Comment