Sunday, 21 June 2015

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ARCA (MOBAIL)

Rancangan Pengajaran Harian


Tarikh                          : 23 Nov  2014
Hari                             : Isnin
Waktu                         : 2 masa
Masa                            : 7.40am-9.00am (80minit)
Tingkatan                    : 2  Takwa
Bil. Pelajar                   : 20 pelajar
Bidang                         : Seni Halus
Unit Pelajaran             : Jenis Arca Mobail
Tajuk/ Tema                : Arca Mobail (Hidupan Laut)

Objektif:                    
Pada akhir pengajaran, murid dapat:
1.  Kognitif: Menceritakan kembali konsep dan proses penghasilan arca mobail.
             2. Psikomotor: Mengaplikasikan pengetahuan tentang arca mobail.
3.  Afektif: Menghasilkan karya arca mobail.
Pengetahuan Sedia AdaMurid mempunyai pengalaman melihat bahan yang hiasan
                                        digantung di rumah.
Penggabungjalinan:         
1. Mengetahui kemahiran teknikal dalam bidang Kemahiran hidup
2. Mengetahui ukuran dalam bidang Matematik.
Nilai:                               Kerjasama, berdikari, bertanggungjawab, kebebasan,
                                        keberanian.
KBKK:                           Kemahiran berfikir, menjana idea, kemahiran menghubungkait,
                                        membuat kesimpulan.
Alat dan bahan:            Slides (power point), kertas warna, gunting, lidi sate, kad manila, benang  papan hitam, contoh gambar, kertas lukisan, pensil, jarum.
Rujukan :                       contoh gambar  “Red Mobile”, oleh Alexander Calder
                                       “Equinox” oleh Bruce Gray dan loceng angin
                       

Langkah
Isi Kandungan
Aktiviti Pembelajaran dan Pengajaran
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Silang Kata


Contoh soalan yang di
tanya:
a. Siapakah pelukis di
    Malaysia?
b. Berikan contoh
    unsur seni?
 






Contoh gambar hiasan 
1)      Murid mmengangkat tangan dan cuba menjawab soalan yang ditanya oleh guru.

2)      Murid teka dan memberi pendapat.

3)      Murid mendengar penjelasan guru mengenai topic yang dibincangkan.
- Strategi
   main sambil 
   belajar

- TKP :
   Kecerdasan
   verbal linguistik

- ABM:
  Kad manila

Aktivit 1
(10 minit)
Aras 1
Mengumpul maklumat,
pemahaman konsep, dan
penghayatan

Menerangkan Konsep dan
bahan digunakan,
- Definisi
- Jenis-jenis arca
- Bahan



Loceng angin



1.      Murid memberi perhatian dan membuat catatan nota tentang maklumat yang diberikan oleh guru.

2.      Murid melihat dan menghayati contoh-contoh gambar arca mobail yang ditayangkan oleh guru.

3.      Murid mengangkat tangan dan menanya soalan.




- DBAE :
   Sejarah seni

- Pendekatan
  Perkembangan 
  Menyeluruh
  (kognitif,
   afektif,
   psikomotor)

- TKP :
   Kecerdasan
   Interpersonal

- ABM:
  Contoh-contoh
  karya, slides
  show.
  
Aktiviti 2
(15 minit)
Aras 2:
Penggunaan alat, bahan dan teknik untuk penghasilan karya

Pembentukan kumpulan kecil memperkenalkan beberapa rekaan dan lakaran hidupan laut

Demontrasi penghasilan karya arca mobail contoh melukis, melakar
binaan  gambar dan membentuk binaan
berdasarkan tema hidupan laut pada kertas
warna.
Contohnya seperti:
 a) ikan
 b) tapak sulaiman
 c) obor-obor
 d) kerang
 e) sotong
 f) kuda laut


1.     Murid mendengar guru menerangkan proses-proses menghasilkan karya arca mobail.

2.     Murid melihat guru membuat demontrasi dalam menghasilkan karya arca mobail dengan menggunakan kad manila.

3.     Murid menjawab soalan yang ditanya  oleh guru.


- DBAE :
  Karya dan  
  produk seni

- Pendekatan 
  memusatkan
  guru

- Kaedah
  Penerangan dan
  Demonstrasi

- ABM :
  Gunting, kertas
  warna, pensil,
   kertas lukisan


Aktiviti 3
(40minit)
Aras 2 :
Penggunaan alat, bahan dan teknik untuk penghasilan karya

Langkah-langkah proses mencungkil daya kreativiti murid dan meningkatkan kemahiran melipat, membentuk dan menggunting

1.      Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan.

2.       Murid mencuba teknik membentuk origami mengikut arahan guru.

3.      Murid bertanya soalan.

4.      Langkah-langkah proses:-
a) sediakan kertas warna
segi empat sama

b) murid mengikut guru
cara melipat origami
     berbentuk ikan.

c) menggunting bahagian
kertas yang tidak
dikehendaki.

d) melekatkan lipatan
supaya kelihatan kemas
   
     5. Murid menghasilkan
         tugasan di bawah
         bimbingan guru.


- DBAE :
  Karya dan
  produk seni

-Pendekatan
  memusatkan
  pelajar

- Konstruktivisme
  Pengetahuan
  sedia ada

-TKP :
  Kecerdasan 
  Interpersonal

- ABM :
  Gunting, kertas
  warna, pensil,
   kertas lukisan
   benang, lidi
   sate

Aktiviti 5
(5 minit)
Aras 2 :
Penggunaan alat, bahan dan teknik untuk penghasilan karya

 Menyiapkan penghasilan

Contoh soalan:
    a. Apakah unsur-unsur seni dan prinsip rekaan yang ada dalam hasilan arca mobail tersebut?

1.      Murid mengikat hiasan mobail mengikut ukuran yang diberikan oleh guru..

2.       Murid menjawab soalan yang ditanya oleh guru.

3.      Murid dengan pemantauan guru, mula dengan pelbagai  cara untuk mengikat dan menggantung.

4.      Wakil kumpulan akan membentangkan hasil kerja dengan mempamer dan menceritakan hasil kerja masing-masing.

DBAE :
  Karya dan
  produk seni

-Pendekatan
  memusatkan
  pelajar

- Konstruktivisme
  Pengetahuan
  sedia ada

-TKP :
  Kecerdasan 
  Interpersonal

- ABM :
  Gunting, kertas
  warna, pensil,
   kertas lukisan
   benang, lidi
   sate

Penutup
(5 minit)
Aras 3 :
Proses membuat
penilaian dan
kritikan

Refleksi: hasil mobail dipamerkan
Rumusan
Pengukuhan

1.      Murid dipesan untuk mengemaskan tempat masing-masing.

2.       Murid dipujian oleh guru.

3.      Murid menjawab soalan yang ditanya oleh guru.

4.      Murid menceritakan kembali konsep dan proses penghasilan arca mobail.

- DBAE :
  Estetika,
  kritikan seni

- Kemahiran
  memperkukuh

- Kaedah
  Perbincangan

- TKP :
  Kecerdasan
  Interpersonal




Refleksi:
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

No comments:

Post a Comment

KLIK SINI