RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI
Tarikh : 25 Januari 2016
Hari : Selasa
Waktu : 2 waktu
(80 minit)
Masa : 8.45 – 10.30 pagi
Mata
Pelajaran :
Pendidikan Seni
Tingkatan : 2 Belian
Bilangan
Pelajar : 35 Orang
Bidang : Seni Halus (catan)
Unit pembelajaran :
Asas Seni Reka
Tajuk/
tema : Pengaplikasian pemahaman terhadap asas seni
reka
(Rupa
kepada bentuk)
Objektif
pengajaran : Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
dan
pembelajaran
Kognitif 1. Menyatakan
jenis dan teknik catan yang diberikan
Afektif 2. 98% pelajar
dapat memilih media dan bahan yang betul dalam
penghasilan catan.
Psikomotor 3. 95% pelajar dapat menghasilkan
catan cat air berdasarkan pemahaman
mereka
terhadap asas seni reka iaitu rupa kepada bentuk.
Pengalaman sedia ada : Pelajar telah mempelajari sejarah perkembangan
dan tokoh catan di
Malaysia.
Pengabungjalinan :
Sejarah dan Geografi
KBKK : Menjana idea, membuat gambaran
Penerapan nilai : Bekerjasama, ketekunan, menghargai alam
ciptaan Tuhan.
ABM/BBM : Buku sumber guru, contoh catan dari pelbagai
teknik dan aliran, alatan
dan media catan.
Persediaan guru : Slide
dan ABM
Langkah
|
Isi kandungan
|
Aktiviti pembelajaran
|
Hasil pembelajaran
|
Nilai/ ABM
|
Set
induksi
(5
minit)
|
Guru
menunjukkan slide yang mengandungi gambar peralatan seni.
|
Aktiviti guru
Menyuruh
pelajar membincangkan alatan yang perlu ada dalam dalam proses penghasilan
catan cat air.
Aktiviti pelajar
Pelajar
menyatakan pendapat dan membincangkan peralatan seni tersebut. Pelajar
menyebut nama peralatan dan fungsinya.
|
Pelajar
dapat memilih media dan bahan yang betul dalam penghasilan catan cat air.
|
Kaedah
Penerangan
guru
Nilai
Toleransi,
memberi perhatian
KBKK
Menganalisis
informasi
|
Langkah
2
(15
minit)
|
Menunjukkan
contoh-contoh catan.
|
Aktiviti guru
Sesi
imbas kembali terhadap pengajaran sebelumnya.
Aktiviti pelajar
Pelajar
menyatakan tentang jenis-jenis catan dan tokoh catan di Malaysia.
|
Menyatakan
jenis dan teknik catan yang diberikan.
|
Kaedah
Persembahan
powerpoint dan penerangan guru
Nilai
Bekerjasama
KBKK
Kreatif
ABM
Komputer
|
Langkah
3
(15
minit)
|
Guru
menerangkan aspek-aspek yang perlu ditekankan sebelum menghasilkan catan cat
air yang baik iaitu:
-pemilihan
peralatan yang betul.
-
bahan dan media yang sesuai
|
Aktiviti guru
Guru
memberi penerangan berkaitan tajuk yang dibincangkan serta memberikan contoh-contoh
catan cat air yang perlu dihasilkan
oleh pelajar
Aktiviti pelajar
Pelajar
mereka bentuk ilustrasi. Mengabungjalinkan asas seni reka yang telah
dipelajari.
|
Pelajar
dapat memahami kehendak soalan yang
diberikan.
|
Kaedah
Penerangan
guru dan perbincangan
Nilai
Mengutarakan
pendapat
KBKK
Kreatif
dan inovatif
ABM
Powerpoint
|
Langkah
4
(30minit)
Aktiviti
seni
|
Guru
menerangkan tugasan dan mengarahkan pelajar menekankan aspek penting dalam
reka bentuk dalam penghasilan produk. Pelajar diminta menghasilkan karya
catan cat air berdasarkan pemahaman terhadap asas seni reka. Iaitu rupa
kepada bentuk.
|
Aktiviti guru
Guru
memberi tugasan dan membahagikan pelajar kepada beberapa kumpulan.
Aktiviti pelajar
Pelajar
bekerjasama dalam kumpulan yang dibentuk.
|
99 95% pelajar dapat menghasilkan catan cat
air berdasarkan pemahaman mereka terhadap asas seni reka iaitu rupa kepada
bentuk.
|
Kaedah
Aktiviti
kumpulan
Nilai
Bekerjasama,
menyelesaikan masalah
KBKK
Kreatif
dan inovatif
ABM
Bahan
dan media dalam penghasilan catan cat air.
|
Langkah
5
(10
minit)
|
Pemilihan
karya pelajar yang terbaik.
|
Aktiviti guru
Guru
meminta setiap wakil kumpulan meletakkan karya di suatu sudut.
Aktiviti pelajar
Pelajar
akan membuat pemilihan karya yang terbaik.
|
Setiap
ahli kumpulan mengambil bahagian.
|
Kaedah
Kritikan
karya.
Nilai
Mengemukakan
pendapat
KBKK
kreatif
ABM
Pengkaryaan
|
Refleksi
guru : Pelajar mengikuti pelajaran
dengan baik.
Objektif pengajaran dan
pembelajaran tercapai.
No comments:
Post a Comment