RANCANGAN MENGAJAR
HARIAN
Tarikh : 24 Februari 2016
Hari :
Jumaat
Waktu :
4.15-5.35 petang
Masa :
1 jam 20 minit
Mata Pelajaran :
Pendidikan Seni Visual
Bidang :
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran :
Ilutrasi Grafik
Tajuk/Tema :
Kad Ucapan Hari Jadi
Objektif :
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
Kognitif
:
Menyenaraikan komponen grafik seperti tipografi, ilustrasi, warna dan reka
letak (layout) untuk mencipta kad
ucapan melalui tulisan dan lisan dengan betul.
Psikomotor
:
Mencipta sebuah kad ucapan Hari Jadi melalui teknik mewarna dengan kreatif dan
menarik.
Afektif
:
Pelajar dapat menghasilkan kad ucapan Hari Jadi dengan kemas dan menarik.
KBKK :
Memahami, menilai, menghubungkait dan menjanakan idea.
Nilai :
Berdisiplin, kepatuhan, sikap kerjasama , tolong-menolong, teliti,
keyakinan, kehalusan, kesabaran dan rajin.
Pengetahuan
Sedia Ada: i)
Pelajar mengetahui elemen dan prinsip rekaan semasa tingkatan 1.
ii) Pelajar berpengalaman melihat
pelbagai bentuk dan jenis kad ucapan.
iii) Pelajar mengetahui tentang komponen,
elemen dan unsur-unsur yang
terdapat dalam kad ucapan Hari Jadi.
Alatan dan Bahan :
-Kertas lukisan dan pensel warna
Rujukan :
Buku rujukan Pendidikan Seni Visual (Tingkatan 1-3), Hassan Mohd Ghazali, 2007,
Creative Enterprise Sdn Bhd (CESB), Kuala Lumpur.
Langkah /Masa
|
Isi Pelajaran / Kemahiran
|
Strategi Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Set induksi
(5 minit)
|
Roda impian
-kad hari jadi
|
-Murid membuat penekaan huruf –huruf yang diberikan
oleh guru.
|
1. Model ASSURE:
1. Menganalisa Pelajar
i. Bagaimana keadaan pelajar semasa memulakan kelas?
ii. Apakah reaksi dan kelakuan pelajar?
ABM
Kertas A4
Gam
Nilai
Berfikiran kreatif, berdisiplin dan
kerjasama
|
Langkah 1
(15 minit)
|
Aras 1
Pemahaman
yang jelas tentang konsep, fungsi dan penghayatan.
Isi:
-peranan dan fungsi kad ucapan
-ciri-ciri reka bentuk kad ucapan:
-tipografi
-imej
-warna
-reka letak
(layout)
|
-Murid mendengar dan menyoaljawab kepada guru yang
menerangkan konsep reka bentuk grafik kad ucapan Hari Jadi.
|
DBAE:
Disiplin Estetik-
(Pemahaman tentang peranan dan fungsi kad ucapan)
Model ASSURE
1. Estetik
Pelajar dapat mempertimbangkan sifat, kesan, makna dan
nilai
ABM
Komputer riba,slide, LCD, buku rujukan, buku sukatan
pelajaran
Nilai
Berfikiran kreatif, inovatif, kerjasama dan
berdisiplin.
|
Langkah 2
(20 minit)
|
Aras 2
Penggunaan
alat, bahan dan teknik yang sesuai untuk
penghasilan bahan
-pensel warna
-kertas warna
|
-Murid mendengar penerangan guru mengenai tugasan dan
cara menghasilkan kad ucapan Hari Jadi.
-Murid bergerak ke meja guru dalam kumpulan kecil untuk
mengambil peralatan dan bahan yang telah disediakan.
|
DBAE:
Disiplin Estetik-
(Pemahaman tentang penggunaan
alat, bahan dan teknik)
Model ASSURE
-Mendapatkan tindakbalas pelajar.
-Pelajar melaksanakan dan melibatkan diri dengan
aktiviti seni dengan baik.
ABM
i. Alatan : Komputer
riba, LCD, pensel, pemadam, gunting,kertas berwarna, gam cecair,pensel warna.
Nilai
Kreatif, estetika, berdisiplin dan kepimpinan
|
Langkah 3
(30 minit)
|
Aras 3
Aktiviti di
aras ini melibatkan peningkatan penghasilan
bahan yang berkualiti, kreatif serta mampu membuat
kritikan.
kad hari jadi
|
-Murid memulakan tugasan dengan membuat lakaran idea
sambil dipantau oleh guru.
-Murid bertanyakan soalan dan merujuk kepada guru untuk
perkembangan idea.
|
DBAE :
Disiplin penghasilan produk
(kaedah dan proses menghasilkan kad hari jadi)
Model ASSURE
Mendapatkan tindakbalas pelajar
Pelajar melaksanakan dan melibatkan diri dengan
aktiviti seni dengan baik.
Kaedah:
pemerhatian Penerangan dan penjelasan.
ABM:
-Kertas
warna
-Alat tulis
Nilai:
a)ketekunan
b)kesungguhan
c) kreatif
d)kesabaran
e) Kekemasan
f) kerjasama
KBKK:
a) Menjana minda
b) Pemikiran kreatif
|
Penutup
(10 minit)
|
-Penutup
-Penilaian
-Apresiasi
-Rumusan
|
-Murid membuat kemasan terakhir dan menghantar kad
ucapan Hari Jadi itu ke hadapan.
-Murid mewakilkan diri untuk tampil ke hadapan kelas
setelah diarahkan guru bagi membuat apresiasi karya.
|
DBAE:
Kritikan dan apresiasi
- Guru akan menilai dan merumuskan aktiviti pengajaran serta pencapaian
objektif pengajaran yang dilakukan.
|
No comments:
Post a Comment