Wednesday, 29 July 2015

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN JALINAN (UNSUR SENI)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Tarikh                          :           20 Feb 2011
Hari                             :           Rabu
Masa                            :           10.00pg-11.20pg
Mata Pelajaran            :           Pendidikan Seni
Kelas                           :           Tingkatan 2 Teratai
Bilangan Pelajar          :           30 orang
Tajuk/tema                  :           Jalinan(bertemakan alam sekitar)       


Objektif                      :           Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran,pelajar
                                                akan dapat :
a)                   Kognitif-Pelajar dapat menerangkan semula maksud dan      Jenis jalinan dengan betul.
c)                  Psikomotor-Pelajar boleh mengaplikasikan pelbagai jenis jalinan dalam lukisan bertemakan alam sekitar.
d)                 Afektif-Pelajar dapat melukis menggunakan jalinan dengan baik.

Peng. Sedia Ada         :           Pelajar pernah melihat berbagai jenis jalinan di sekeliling
                                                mereka.
Penggabung jalinan    :            Sesitif terhadap jalinan alam sekitar dalam penghasilan
                                                Lukisan.
Alat Bantu Mengajar  :           (a) contoh objek yang mempunyai jalinan.
                                                (b) contoh-contoh gambar jalinan.
                                               
Rujukan                       :           Buku teks pendidikan seni visual tingkatan 2.          


Langkah/Masa
Isi Kandungan
Aktiviti P & P
Catatan

Set Induksi
(5minit)

Sesi pengenalan tajuk

  1. Pelajar diminta melihat objek di sekeliling kelas.
  2. Pelajar diminta menyentuh objek di sebalik kertas.
  3. Guru menyatakan tajuk hari ini.

DBAE:
Disiplin kritikan seni.


Langkah 1
(15 minit)

ARAS 1
Pengenalan
Jenis-jenis jalinan
-jalinan tampak
-jalinan sentuh
Ciri-ciri jalinan
-lembut
-kasar
-licin dll.

1.      Guru menerangkan maksud dan jenis-jenis jalinan.
  1. Guru memberikan arahan untuk mengutip objek yang mempunyai jalinan.
  2. Guru menerangkan jenis jalinan dan perbezaan antara jalinan.

DBAE :
Disiplin sejarah seni.

ASSURE :
Analyse learner.


Langkah 2
(15 minit)

ARAS 2
Sesi di luar bilik darjah
-Penerangan objek yang mempunyai jalinan
-fungsi jalinan bagi setiap objek

  1. Guru memberi arahan mencari objek yang mempunyai jalinan.


DBAE :
Disiplin estetik seni.

Langkah 3
(35 minit)

ARAS 3
Penghasilan karya jalinan tampak(bertemakan alam sekitar)
1.      Guru meminta pelajar menghasilkan lukisan menggunakan jalinan berdasarkan tema.
  1. Pelajar menghasilkan lukisan mengikut kumpulan.

DBAE :
Disiplin penghasilan karya/produk.



Penutup
(10 minit)

Penilaian
-kritikan karya
-penerangan tentang karya

  1. Guru akan menilai karya pelajar dan memberi komen.
  2. Guru akan meminta salah seorang pelajar  melukis di papan hitam bagi menunjukkan pemahaman mereka terhadap tajuk.


Guru dan pelajar membuat kritikan



No comments:

Post a Comment

KLIK SINI